Nagroda ufundowana przez Prezydenta Miasta Krakowa w wysokości 10 000 zł
wspierająca karierę artystyczną
została przyznana przez Jury konkursowe w składzie:
- Dina de Białynia Woycikiewicz – Forum Designu
- Natalia Dydo – Dydo Poster Gallery
- Karolina Harazim-Mazur – Fundacja Lablab i Fundacja TA
- Renata Kalarus – Metaforma
- Gaweł Kownacki – Fundacja F.A.I.T. i Salon Sztuki
- Roman Krzysztofik – p.o. Dyrektor Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki
- Katarzyna Olesiak – Dyrektor Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego Miasta Krakowa
- Alicja Panasiewicz – Dziekan Wydziału Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego
- Kuba Sowiński – Wydział Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie
GRUPIE BRZUCH
którą tworzą trzy artystki: Anna Kubik, Betina Bożek, Weronika Stencel.
Uzasadnienie Jury Konkursowego: Po długiej dyskusji, większością głosów jury zdecydowało przyznać nagrodę Grupie Brzuch, czyli trzem debiutującym artystkom tworzącym eksperymentalne wydawnictwa wizualne łączące tekst, ilustrację i animację.
Nie wybieraliśmy, po prostu, najlepszego naszym zdaniem artysty, lecz przyglądaliśmy się nadesłanym pracom i opisom własnej twórczości w kontekście deklarowanego przez uczestników targów celu, na który zostanie przeznaczona nagroda.
Powołana w zeszłym roku grupa artystyczna Brzuch, przekonała nas poziomem dotychczasowych realizacji eksponujących surrealizm, absurdalny humor i radość tworzenia. Równie ważnie okazały się jasno zdeklarowane plany wydawnicze oraz wystawiennicze. Chcieliśmy także ułatwić artystkom uczestnictwo w konkursach i targach wydawniczych na świecie.
Grupa Brzuch planuje dalej tworzyć książki kierując się nieograniczoną wyobraźnią wykorzystując hologramy, instalacje, oprawę muzyczną i efekty dźwiękowe.
A oto pomysł Grupy na rozwój własnej kariery artystycznej:
Grupa Brzuch pragnie się rozwijać poprzez indywidualne wystawy i uczestnictwo w międzynarodowych targach książek artystycznych.
Zależy nam na tym, żeby dotrzeć do dorosłego odbiorcy, dla którego aktualnie nie ma na rynku wydawniczym w Polsce wyrazistych książek z ilustracjami oraz treści eksperymentalnych. W przyszłym roku marzy nam się uczestnictwo w Zinefest w Berlinie. Uważamy, że oprócz wystawiania własnych prac jest to okazja do zapoznania się z innymi środowiskami artystycznymi i rozpoczęcia z nimi dialogu. Udział w każdych targach, zwłaszcza w tych za granicą generuje wysokie koszty. Za każdym razem potrzebujemy opłacić miejsce sprzedażowe, stoisko sprzedażowe, wydruki prac i dojazd. Póki co, za wszystko płacimy z własnych środków. Chciałybyśmy dalej tworzyć książki, kierując się nieograniczoną wyobraźnią, a także mieć przestrzeń dyskusji na temat naszych prac.
Mamy pomysł na kolejną wystawę indywidualną naszych książek, z wielkimi hologramami, instalacjami, oprawą muzyczną i efektami świetlnymi. Planujemy pokazać animacje poklatkową na obiektach przestrzennych. Taki projekt jest wysokobudżetowy i wymagający dużego nakładu pracy. Nasza poprzednia wystawa pt „Galaktyka Utyka” (która trwa do 31.12.2018 r. w Katowicach, przy ul. Francuskiej 12) podniosła nam poprzeczkę, a nasza ambicja nie pozwala nam zrobić nic mniej spektakularnego.
Gratulujemy!